Pilietybė
Lietuvos Respublikos pilietybės prašymus priima, nagrinėja ir pilietybės klausimais konsultuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija – Migracijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.
E-PRAŠYMO PATEIKIMAS
Lietuvoje ir užsienyje gyvenančių asmenų prašymai dėl Lietuvos Respublikos pilietybės, o taip pat pranešimai apie kitos valstybės pilietybės įgijimą pateikiami tik elektroniniu būdu per Lietuvos migracijos informacinę sistemą MIGRIS. Šioje informacinėje sistemoje pateiktų dokumentų originalai vėliau pateikiami sutikrinimui arba Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, arba Lietuvos atstovybei užsienio valstybėje. Kuriai institucijai teiks dokumentų originalus, asmuo pasirenka pildydamas prašymą sistemoje MIGRIS.
Asmeniui pasirinkus dokumentų originalus teikti Lietuvos atstovybei, Migracijos departamentas atlieka sistemoje MIGRIS pateiktų prašymų išankstinį vertinimą, kuris trunka iki 1 mėnesio. Prašymų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atsisakymo, dėl vaiko Lietuvos Respublikos pilietybės, o taip pat pranešimų apie kitos valstybės pilietybės įgijimą išankstinis vertinimas nėra atliekamas. Išankstinis vertinimas taip pat nėra atliekamas, kai asmuo dokumentų originalus pasirenka teikti Migracijos departamentui.
DOKUMENTŲ ORIGINALŲ PATEIKIMAS
Sistemoje MIGRIS pateiktų dokumentų originalai Migracijos departamentui pateikiami asmeniškai arba per įgaliotą asmenį, o Lietuvos atstovybėse – tik asmeniškai.
Sistemoje MIGRIS pateiktų dokumentų originalai pasirinktai institucijai turi būti pateikti per 4 mėnesius nuo Migracijos departamento pranešimo, kad asmuo gali registruotis dokumentų originalų pateikimui, gavimo. Dokumentų originalų pateikimui tiek Migracijos departamente, tiek Lietuvos atstovybėse, būtina išankstinė registracija – registracijos priėmimui nuorodos pateikiamos sistemoje MIGRIS. Nepateikus dokumentų per nurodytą terminą, asmens prašymas sistemoje MIGRIS automatiškai naikinamas – norint tęsti pradėtą procesą, prašymą sistemoje MIGRIS reikės pateikti iš naujo. Pageidaujant dokumentų originalus pateikti kitai institucijai nei tai, kurią asmuo pasirinko prašymo sistemoje MIGRIS pateikimo metu, reikėtų anuliuoti sistemoje MIGRIS pateiktą prašymą ir jį pateikti iš naujo.
Gavus Migracijos departamento pranešimą apie reikalingus pateikti papildomus dokumentus, šie dokumentai Migracijos departamentui teikiami tiesiogiai: asmeniškai ar per įgaliotą asmenį (būtina vizito rezervacija), arba paštu (L. Sapiegos g. 1, LT-10312, Vilnius). Lietuvos atstovybės netarpininkauja dėl papildomų dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės priėmimo.
KONSULINIS MOKESTIS / VALSTYBĖS RINKLIAVA
Už dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės priėmimą ir prašymų nagrinėjimą taikomo mokesčio suma priklauso nuo teikiamo prašymo rūšies ir nuo to, kurioje įstaigoje bus teikiami dokumentų originalai.
Už dokumentų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės priėmimą Lietuvos atstovybėse taikomas 60 arba 100 Eur (priklausomai nuo teikiamo prašymo rūšies) konsulinis mokestis. Už prašymus dėl vaikų Lietuvos Respublikos pilietybės (išskyrus atvejus, kai vaikui pildomas prašymas atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę, suteikti supaprastinta tvarka arba ją grąžinti), prašymą leisti prisiekti Lietuvos Respublikai ar už pranešimus apie įgytą kitos valstybės pilietybę konsulinis mokestis neimamas. Informacija apie konkrečius konsulinio mokesčio dydžius ir su konsulinio mokesčio mokėjimu susijusi informacija skelbiama čia.
Teikiant dokumentų originalus Migracijos departamente, už prašymų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės nagrinėjimą taikomas mažesnis mokestis. Informacija apie konkrečius valstybės rinkliavos dydžius ir jos mokėjimo tvarką skelbiama čia.
BENDRI PILIETYBĖS KLAUSIMAI
Pagrindinis teisės aktas, reglamentuojantis Lietuvos Respublikos pilietybės klausimus, yra Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymas.
Daugiau informacijos pilietybės klausimais galite rasti Migracijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje
Lietuvos Respublikos pilietybė – asmens nuolatinis teisinis ryšys su Lietuvos Respublika, grindžiamas abipusėmis teisėmis ir pareigomis.