Notariniai veiksmai
Notariniai veiksmai
Lietuvos Respublikos piliečiams, esantiems užsienyje, konsuliniai pareigūnai atlieka šiuos notarinius veiksmus:
- tvirtina tokius sandorius: testamentus, įgaliojimus, pareiškimus dėl tėvystės pripažinimo, išankstinius nurodymus, sutartis dėl pagalbos priimant sprendimus, sutuoktinio ir bendraturčių rašytinius sutikimus sudaryti sandorius, bendraturčių pareiškimus dėl pirmenybės teisės pirkti parduodamas bendrosios nuosavybės turto dalis, pareiškimus dėl palikimo atsisakymo;
- liudija dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumą;
- liudija parašo dokumentuose tikrumą;
- tvirtina faktą, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje;
- priima saugoti asmeninius testamentus;
- tvirtina dokumentų pateikimo laiką;
- atlieka kitus įstatymų numatytus notarinius veiksmus.
Notariniai veiksmai yra atliekami tik nustačius asmens tapatybę, todėl yra būtina turėti ir asmeniškai pateikti konsuliniam pareigūnui galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (Lietuvos Respublikos piliečio pasą ar asmens tapatybės kortelę).
Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvenantys Latvijos Respublikoje, dėl notarinių veiksmų taip pat gali kreiptis į bet kurį Latvijos prisiekusįjį notarą (Latvijas zvērināti notari).
Vertimo tikrumo paliudijimas: ambasadoje dokumentų vertimai neatliekami. Dėl vertimų prašome kreiptis į vertėjų biurus.
Konsulinio mokesčio, mokamo už konsulinių pareigūnų atliekamus notarinius veiksmus, dydžiai.
Pagrindiniai teisės aktai, reglamentuojantys konsulinių pareigūnų atliekamus notarinius veiksmus:
- Lietuvos Respublikos konsulinis statutas
- Lietuvos Respublikos notariato įstatymas
- Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatymas
- Konsulinio mokesčio dydžių sąrašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. lapkričio 16 d. nutarimu Nr. 1135 „Dėl Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio tarifų ir Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio mokėjimo ir grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“
DĖMESIO! Nuo 2021 m. liepos 1 d. Lietuvos Respublikos notarai nuotoliniu būdu gali atlikti notarinius veiksmus, išskyrus:
- testamentų tvirtinimą;
- fakto, jog fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinimą;
- oficialiesiems testamentams prilyginamų testamentų ir asmeninių testamentų priėmimą saugoti.
Sudaryti notarų elektroniniai dokumentai prilygsta notarų išduotiems popieriniams dokumentams. Nuotoliniu būdu atliekamų notarinių veiksmų atlikimo vieta yra laikoma notaro biuro buvimo vieta, o nuotolinius notarinius veiksmus galima atlikti ir tiems asmenims, kurie yra užsienyje.
Klientas, norintis gauti nuotolines notarines paslaugas, per eNotaras informacinės sistemos portalą www.enotaras.lt turi pateikti užsakymą notarui dėl notarinio veiksmo atlikimo nuotoliniu būdu. Tokiu atveju būtina turėti kvalifikuotą elektroninį parašą, LR piliečiui išduotą asmens tapatybės kortelę ir kortelės skaitytuvą arba Smart-ID kvalifikuotą elektroninį parašą.
Atkreipiame dėmesį, kad asmeniui paprašius atlikti notarinį veiksmą nuotoliniu būdu, dėl notarinio veiksmo atlikimo būdo sprendžia notaras. Siekdamas užtikrinti asmens teisėtų interesų apsaugą ar notarinių veiksmų atlikimą reglamentuojančių nuostatų įgyvendinimą, notaras gali neatlikti notarinio veiksmo nuotoliniu būdu.