Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Užsienio reikalų ministerijos pareiškimas, praėjus metams po suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų

Sukurta 2021.08.09 / Atnaujinta 2021.08.09 10:55

2021 m. rugpjūčio 9 d. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos pareiškimas, praėjus metams po suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų

Šiandien sukanka lygiai metai, kai Baltarusijos žmonės išėjo į gatves išreikšti protestą prieš 2020 metų rugpjūčio 9 dieną įvykusius suklastotus prezidento rinkimus.

Esame įkvėpti Baltarusijos žmonių drąsos, kurie, nepaisydami žiauriausių Baltarusijos politinio režimo represijų, ir toliau taikiai kovoja už savo pagrindines teises ir laisves, gina savo teisę gyventi laisvoje, demokratinėje ir nepriklausomoje Baltarusijoje.

Per šiuos metus, nepaisant tarptautinės bendruomenės pastangų, situacija Baltarusijoje toliau blogėja, šalis virsta į totalitarinę valstybę. Rekordiškai išaugo politinių kalinių skaičius, toliau vykdomos sisteminės represijos prieš nepriklausomą žiniasklaidą, žmogaus teisių gynėjus, opoziciją, pilietinės visuomenės ir profesinių sąjungų atstovus, studentus ir kitus aktyvistus. Užfiksuoti šimtai kankinimo ir žiauraus jėgos struktūrų elgesio atvejų, o keli žmonės dingo be žinios arba buvo rasti negyvi. Nehumaniškas elgesys,  kankinimai, šantažas, persekiojimai tapo įprasta Baltarusijos režimo praktika, siekiant palaužti bet kokį bandymą taikiam pasipriešinimui.

Skaičiuojama, kad daugiau kaip 35 000 baltarusių tam tikru metu buvo sulaikyti už protestus prieš režimą, Baltarusijoje yra virš 600 politinių kalinių, prieš protestuotojus iškelta virš 4500 politinio pobūdžio baudžiamųjų bylų.

Europos centre atsirado destabilizacijos židinys, kuris vis labiau kelia grėsmę tarptautiniam saugumui. Gegužės 23 dieną režimo įvykdytas „Ryanair“ lėktuvo, skridusio reisu FR4978, užgrobimas ir priverstinis nutupdymas Minske bei žurnalisto Ramano Pratasevičiaus ir Sofijos Sapegos sulaikymas yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas, laikytinas valstybinio terorizmo aktu. Beprecedentis nelegalios migracijos organizavimas yra Baltarusijos politinio režimo hibridinė agresija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą bei kryptingas siekis pakeisti mūsų šalies vykdomos užsienio politikos kryptį.

Bet kokius A. Lukašenkos veiksmus vidaus ir užsienio politikoje, kuriais siekiama įteisinti savo valdžią bei sudaryti naujus tarptautinius susitarimus, apribojančius baltarusių tautos suverenitetą, vertiname kaip niekinius. Dabartinis A. Lukašenkos vadovaujamas Baltarusijos režimas yra neteisėtas ir nusikalstamas.

Sieksime, kad būtų atliktas išsamus A. Lukašenkos režimo įvykdytų nusikaltimų prieš Baltarusijos žmonės tyrimas, o šių nusikaltimų vykdytojai būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Tuo tikslu Lietuva jau pradėjo taikyti universaliosios jurisdikcijos principą.

Kartu aktyviai remiame visas tarptautines iniciatyvas, kuriomis siekiama spręsti nebaudžiamumo Baltarusijoje problemą, pavyzdžiui: Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Maskvos mechanizmo inicijavimą ir parengtą ataskaitą dėl žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje, susijusių su 2020 metų rugpjūčio 9 dieną vykusiais prezidento rinkimais, Jungtinių Tautų žmogaus teisių tarybos rezoliucija dėl žmogaus teisių situacijos Baltarusijoje pratęstą Jungtinių Tautų specialiosios pranešėjos Anais Marin mandatą, Tarptautinę atskaitomybės platformą Baltarusijai (angl. International Accountability Platform for Belarus), Teisės ir demokratijos centrą Vilniuje.

Sieksime tolesnio išplėtimo ES tikslinių bei sektorinių sankcijų Baltarusijos  režimui, jo rėmėjams ir režimą remiantiems ekonominės veiklos subjektams, kurios būtų reikšmingos ir darytų galingesnį poveikį režimui.

Vienintelis kelias iš aklavietės, į kurią režimas veda Baltarusiją ignoruodamas Baltarusijos žmonių siekius, kuo skubiau pradėti dialogą su Baltarusijos pilietine visuomene ir jai atstovaujančia Koordinacine taryba dėl naujų, laisvų ir sąžiningų rinkimų, kuriuos stebėtų tarptautiniai stebėtojai, vadovaujami ESBO Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro, ir kurie atitiktų tarptautiniu mastu pripažintus standartus.

Lietuva ir Baltarusija - valstybės, kurias daugelį amžių siejo bendra istorinė patirtis. Lietuva aktyviai remia Baltarusijos pilietinę visuomenę, padeda įgarsinti baltarusių tautos balsą tarptautinėje arenoje ir yra tarptautinės paramos demokratinei Baltarusijai telkimo priešakyje. Vilnius tapo saugiais namais šimtams žmogaus teisių gynėjų, opozicijos ir politinių veikėjų, pilietinės visuomenės bei Baltarusijos verslo bendruomenės atstovų. Baltarusiai yra europiečiai ir mes esame Europoje kartu su jais.

Жыве Беларусь!