Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

SAUGUMO TARYBOS DEBATUOSE – LIETUVOS SIŪLYMAI, KAIP EFEKTYVIAU KOVOTI SU SEKSUALINE PRIEVARTA KARINIUOSE KONFLIKTUOSE

Sukurta 2013.04.18 / Atnaujinta 2013.04.22 16:00

Lietuvos nuolatinė atstovė Jungtinėse Tautose ambasadorė Raimonda Murmokaitė balandžio 17 dieną surengtuose JT Saugumo Tarybos debatuose, skirtuose apžvelgti Tarybos gaires kovai su seksualine prievarta kariniuose konfliktuose, pabrėžė būtinybę veiksmingiau kovoti su tokio pobūdžio nusikaltimais ir pateikė konkrečias Lietuvos tam siūlomas priemones.

„Tik mūsų pasiryžimas užkirsti kelią šiems nusikaltimams, apsaugoti potencialias aukas ir nubausti jų autorius gali sustabdyti seksualinį smurtą kariniuose konfliktuose. Kol nusikaltėliai žino, kad jie nebaudžiami, ši barbariška karo taktika tęsis“, – įtakingiausioje už taiką ir saugumą atsakingoje JT institucijoje teigė Lietuvos atstovė.

Ji pateikė ir Lietuvos siūlomus šios opios problemos sprendimo būdus. Saugumo Taryba paraginta taikyti sankcijas tiek individualiems nusikaltėliams, tiek ir jų grupuotėms, o JT taikos palaikymo misijoms leisti rinkti bei keistis duomenimis apie nusikaltimus, stiprinti valstybių teisingumo sistemas.

Lietuva pritarė JT Generalinio sekretoriaus Ban Ki-muno pateiktai rekomendacijai, kad visuotinės amnestijos negali būti taikomos seksualinio smurto nusikaltimams. Organizacija paraginta netoleruoti jokių galimų JT personalo seksualinių nusikaltimų taikos palaikymo ir atkūrimo misijose.

Lietuva taip pat pasveikino neseniai Didžiojo aštuoneto (G8) valstybių priimtą deklaraciją, kurioje numatytos seksualinio smurto konfliktuose tyrimo ir dokumentavimo nuostatos.

Kovą Generalinio sekretoriaus šiuo klausimu pateiktoje ataskaitoje nurodytas bent tuzinas regionų ir valstybių, kur sukilėliai ar vyriausybės pajėgos naudoja smurtą siekdami politinių tikslų, vykdydami etninį valymą ar mėgindami perimti gamtinių išteklių kontrolę.

Jungtinės Tautos pažymi, kad smurtas konfliktuose vis dažniau naudojamas prieš vyrus ir berniukus. Tarptautiniai tribunolai buvusiai Jugoslavijai ir Ruandai atsakomybę už seksualinį smurtą yra įtraukę į pokonfliktinio teisingumo užtikrinimo procesą. Tarptautinė humanitarinė teisė seksualinę prievartą konfliktų metu laiko karo nusikaltimu.

Išskirtinę svarbą šiam klausimui Lietuva teiktų ir laimėjusi spalį rengiamus rinkimus į nenuolatines JT Saugumo Tarybos nares 2014–2015 m. kadencijai. Kandidatūrą į vieną Rytų Europos regiono grupei skirtą vietą Lietuva yra pateikusi dar 1996 metais.

 

Amb. Raimondos Murmokaitės pasisakymas (anglų kalba) JT Saugumo Tarybos debatuose