Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Per Latviją nuvilnijo Lietuvių kalbos dienų renginiai

Sukurta 2019.03.04 / Atnaujinta 2019.03.12 10:08
   Per Latviją nuvilnijo Lietuvių kalbos dienų renginiai
   kalbudiena2.jpeg Per Latviją nuvilnijo Lietuvių kalbos dienų renginiai
   Per Latviją nuvilnijo Lietuvių kalbos dienų renginiai
   Per Latviją nuvilnijo Lietuvių kalbos dienų renginiai
   Per Latviją nuvilnijo Lietuvių kalbos dienų renginiai

   Šiandien, paskaita Latvijos universiteto Lituanistikos centre baigėsi Lietuvių kalbos dienų renginių ciklas Latvijoje. Kovo 4- 12 d. Lietuvių kalbos sklaidai, mokymo motyvacijai ir kalbos prestižui didinti skirta iniciatyva įtraukė Latvijos ir Daugpilio universitetus, tris vidurines mokyklas ir lietuvių kalbos mylėtojus bei puoselėtojus. Penkiuose kalbai ir Lietuvos kultūros pažinimo renginiuose Latvijoje iš viso dalyvavo iki dviejų šimtų žmonių.

   Lietuvių kalbos dienų, kurias jau ketvirtą kartą inicijuoja Valstybinės lietuvių kalbos komisija, renginius Rygoje ir Daugpilyje organizavo LR ambasada Latvijoje, Latvijos lietuvių bendruomenė, Latvijos universiteto Lituanistikos centras, Šiaulių universitetas ir Rygos lietuvių vidurinė mokykla.  

   Kovo 4-6 d. Lietuvių kalbos olimpiadą ir viktoriną „Atidarykime kalbos kraičio skrynią” rengė Rygos lietuvių vidurinė mokykla. Kovo 4 d. Paskaitas apie lietuvių kalbos studijas Suomijoje ir lietuviškus bei latviškus vietovardžius skaitys praėjusių metų Baltų apdovanojimo laureatė, kalbininkė, Latvijos universiteto ir Helsinkio universiteto profesorė dr. Laimutė Anelauskaitė-Baluodė ir Šiaulių universiteto docentė, asociacijos „Baltų centras" vadovė dr. Regina Kvašytė.

   Daugpilio universitete vietos lietuvių kultūros draugija „Rasa“ kovo 5 d. surengė popietę skirtą Juozui Tumui-Vaižgantui. Renginyje  dalyvavo daugiau nei 80 žmonių, tarp kurių vyresniųjų klasių mokiniai iš pirmosios mokyklos, kurioje septynerius metus mokėsi J.Tumas-Vaižgantas, Daugpilio 10-osios ir 13-osios mokyklos mokiniai bei Daugpilio universiteto humanitarinio fakulteto studentai. Renginyje giedotas Lietuvos himnas, pristatyta heraldika ir aukštaičių tautiniai kostiumai. Daugpilio universiteto absolventas Jurijus Kučinskis perskaitė pranešimą apie J. Tumą-Vaižgantą. Susitikime skambėjo Daugpilio lietuvių ansamblio „Rasa” ir jo vadovo Gintaro Andrijausko muzika, pasirodė šokių kolektyvo „Eksrozite“ šokėjos.

   Kovo 8 d. 11 val. Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje ir Rygos lietuvių vidurinė mokykla visus Latvijoje gyvenančius ar viešinčius lietuvius ir mūsų kalbą mokančius bičiulius pakvietė į Nacionalinio diktanto rašymą. Lietuvių kalbos dienos renginių ciklą kovo 11-12 d. užbaigė Latvijos universiteto Lituanistikos centro ir Lietuvos Respublikos ambasados Latvijoje organizuojamas renginys „Kalba-kultūros raktas“. Jo metu Latvijos universiteto lituanistikos kursų klausytojai bus supažindinti su Lietuvos kultūra, kalbos ypatumais ir dalyvavo kalbos bei istorijos viktorinoje. Geriausiai pasirodė Latvijos universiteto Humanitarinio fakulteto studentės Anete Ozola ir Emija Grigorjeva.

   Lietuvių kalbos dienos, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos kvietimu, yra rengiamos visame pasaulyje vasario 16 d. – kovo 11 d. Jų metu rengiamos paskaitos, diskusijos ir susitikimai, skirti lietuvių kalbos ir kultūros sklaidai, ir iškilioms istorinėms asmenybėms pristatyti. 2019 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Pasaulio lietuvių, Juozo Tumo-Vaižganto ir Vietovardžių metais.

   Lietuvių tautybės asmenys Latvijoje sudaro penktąją pagal dydį tautinių mažumų grupę. Daugiausia lietuvių gyvena Rygoje ir pasienyje su Lietuva -  Liepojoje ir Liepojos regione, Bauskės regione, Saldaus regione, Jelgavoje ir Jelgavos regione, Duobelės regione, Daugpilyje ir Daugpilio regione.

   Naujienlaiškio prenumerata