Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Baltų vienybės dienos šventė Jelgavoje

Sukurta 2018.09.23 / Atnaujinta 2018.09.23 15:21
   Baltų vienybės dienos šventė Jelgavoje
   Baltų vienybės dienos šventė Jelgavoje
   Baltų vienybės dienos šventė Jelgavoje
   Baltų vienybės dienos šventė Jelgavoje
   Baltų vienybės dienos šventė Jelgavoje

   Rugsėjo 22 dieną Jelgavoje paminėta Baltų vienybės diena. Iškilmingame šventės atidaryme koncertavo jungtinis Lietuvos ir Latvijos diplomatų choras ir Palangos pučiamųjų orkestras.

   Lietuvos Seimo delegacijos vadovas Kęstutis Masiulis perskaitė Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio sveikinimo laišką, kuriame pažymėta, kad Lietuvos ir Latvijos draugystė įrašyta kraujyje. Latvijos Saemos pirmininkė Inara Murniece pabrėžė, kad „visada yra lengviau dirbti jaučiant kaimyno petį”.

    

   Vasario 16-osios nepriklausomybės akto signatarai Kazimieras Bizauskas, Vladas Mironas, Jonas Smilgevičius ir Antanas Smetona buvo įamžinti atminimo lentoje ant G. Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejaus (buv. Mintaujos berniukų gimnazija, kurioje jie mokėsi, fasado). Kita atminimo lenta, skirta prelatui Kazimierui Jasėnui, savo, kaip dvasininko gyvenimą paskyrusio Latvijai, o kultūrininko – Lietuvai, buvo atidengta ant jo pastatytos Jelgavos Romos katalikų Nekaltosios Mergelės Marijos katedros. Kęstutis Masiulis pastebėjo, kad „jei Lietuvą įsivaizduotume kaip dėlionę, ji būtų nepilna be Latvijos”.

   Baltų vienybės dienos proga Jelgavoje posėdžiavo Lietuvos ir Latvijos tarpparlamentinių ryšių grupių nariai, kurie aptarė kaip toliau stiprinti dvišalį bendradarbiavimą ir parlamentų ryšius. Konferencijoje „Lietuvos ir Latvijos kultūros istorijos panašumai ir skirtumai” aptarti baltų kalbų ypatumai, etnografinės tradicijos ir apžvelgti keliai į valstybingumą.

   Lietuvos ir Latvijos vėliavomis išpuoštame mieste visą dieną šurmuliavo amatininkų mugė, vyko vaikų kūrybinės dirbtuvės, filmų peržiūros ir abiejų valstybių ansamblių ir muzikantų pasirodymai. Šventės lankytojai galėjo paragauti nacionalinių lietuvių ir latvių patiekalų, apsilankyti Lietuvos ir Latvijos menininkų parodose.

   Baltų vienybės dienos minėjimą vainikavo bigbendo koncertas su solistais Kartynu Kavaliausku ir Daumantu Kalniniu, kuriame skambėjo lietuviškai ir latviškai atliekamos populiarios dainos. Ypatingo dėmesio sulaukė Jėkabo Jančevskio oratorija „Iš leičių žemės”, apie Lietuvos karalių Mindaugą ir jo žmoną Mortą iš Latgalos Madalenų, kurią atliko Jelgavos kamerinis orkestras ir Kamerinis choras „Ventspils”.

   Šių metų Baltų vienybės dienos bendras minėjimas vyko septintą kartą. Praėjusiais metais Baltų vienybės dienos šventė vyko Palangoje,  ankstesniais metais – Liepojoje, Rokiškyje, Rucavoje, Šiauliuose ir Bauskėje. Kitais metais Baltų vienybės diena bus švenčiama Lietuvoje, Biržuose.

   Baltų vienybės diena – tradicinė šventė, kurios tikslas yra populiarinti glaudžius latvių ir lietuvių tautų bei valstybių ryšius, pristatyti ir puoselėti Baltijos valstybių kultūrą ir papročius. Baltų vienybės dieną švenčiama kasmet, pažymint 1236 metais įvykusį Saulės mūšį, per kurį sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas baltų žemių užkariavimas. Lietuvos ir Latvijos Parlamentai Saulės mūšio dieną paskelbė Baltų vienybės diena 2000 metais.

   Naujienlaiškio prenumerata